Odessa przywita Was otwartymi rękoma bez względu na porę roku, w którą zdecydujecie się ją odwiedzić. Według nas najkorzystniejszą porą na wyjazd do Odessy jest niewątpliwie okres od maja do sierpnia. W mieście panuje w tych miesiącach cudowna, słoneczna pogoda i wyjątkowa atmosfera. Jedynym minusem może być niesamowicie duża ilość turystów. Po aneksji Krymu przez Rosję, Odessa stała się stolicą wypoczynku na Ukrainie i nie ma się co dziwić, że większość zwolenników urlopu nad morzem Czarnym ciągnie właśnie do Odessy. Spacery po Odessie mają swój fascynujący urok o każdej porze roku i o każdej porze dnia i zapewniamy Was, że pozostanie w Waszej pamięci zarówno spacer w jesienny wieczór po Primorskim bulwarze, zimowa, lodowata bryza na plaży Otrada czy poranna kawa na pachnącej wiosną ulicy Deribasowskiej.

Urzędowym językiem na Ukrainie jest język ukraiński, ale zdecydowana większość mieszkańców Odessy posługuje się językiem rosyjskim, podobnie jak większość mieszkańców wschodniej Ukrainy. W języku ukraińskim urzędy prowadzą korespondencję, a także wydawane są urzędowe dokumenty. Język ukraiński jest oficjalnym językiem nauczania w szkołach i na uczelniach, co nie przeszkadza temu, aby w sklepach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej swobodnie porozumiewać się po rosyjsku. W języku rosyjskim emitowana jest również część programów radiowych i telewizyjnych oraz dostępna jest codzienna prasa.  

25 kwietnia 2019 roku ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym. Nowa ustawa językowa utwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego języka na Ukrainie. Według przepisów ustawy obowiązek posługiwania się językiem ukraińskim mają mieć przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze. Ustawa będzie obligować każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Państwo zobowiązane będzie do organizowania kursów doszkalających dla dorosłych i ma zapewnić możliwość darmowej nauki języka państwowego wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy nie będą mieli takiej możliwości.

  

W restauracjach i hotelach bez problemu porozumiecie się w języku angielskim. Odessę odwiedza ogromna ilość turystów z różnych stron świata, a sami mieszkańcy stanowią swoisty językowy kocioł. Wystarczy pojechać na plac handlowy, tzw. 7 kilometr, gdzie usłyszycie język chiński, ormiański, turecki, ukraiński, rosyjski a bardzo często również polski. Z pewnością w Odessie nikt nie obrazi się jeśli całkiem nieświadomie zwrócicie się do niego w swoim ojczystym języku. Mieszkańcy Odessy znani są z unikalnego odeskiego żargonu, który równocześnie stanowi dodatkową atrakcję dla turystów. Bardzo silny wpływ na język mieszkańców Odessy miała mieszanina języka francuskiego, greckiego, włoskiego, ukraińskiego oraz rosyjskiego. Wpływ języka jidysz również nie  był bez znaczenia.

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest ukraińska hrywna. Punkty wymiany walut dostępne są na każdym rogu, musicie jednak pamiętać o tym, że jeśli z wymianą polskiej waluty nie mieliście żadnych problemów we Lwowie to w Odessie może to być nieco utrudnione. Kursy walut w punktach wymiany w przeważającej większości są zbliżone do siebie. Najmniej korzystny kurs jest oczywiście na dworcach autobusowych, dworcu kolejowym oraz na lotnisku, lecz jest to trend, który panuje na całym świecie i Odessa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Wymiany waluty możecie również dokonać w oddziale każdego napotkanego przez Was banku. 

Za zakupy w sklepach oraz restauracjach, a także za noclegi w hotelu można zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą. Karty Visa i Mastercard przyjmowane są bez żadnych ograniczeń. W muzeach możecie spotkać się z ograniczeniami w płatności kartą natomiast w miejskim transporcie bezwględnie pamiętajcie o posiadaniu gotówki na przejazd.

Bądźcie pewni, że bezpośrednio po wyjściu z pociągu lub autobusu otrzymacie propozycję przejazdu taksówką lub propozycję taniego zakwaterowania. Nie spieszcie się, proponowana cena będzie z pewnością wyższa od przyjętej, więc radzimy Wam, abyście nie podejmowali zbyt pochopnych decyzji. Bezpośrednio przy dworcach oraz przy lotnisku znajdują się przystanki miejskich autobusów, tramwajów i trolejbusów. Dzięki miejskiej komunikacji beż żadnych problemów dostaniecie się w każdy, nawet najbardziej odległy punkt miasta. Marszrutki zawożą pasażerów nie tylko do pobliskich nadmorskich miejscowości, ale także do okolicznych wsi oraz miejscowości znacznie oddalonych od Odessy.

  

Komunikacja miejska w Odessie jest świetnie zorganizowana. Na pierwszy rzut oka wygląda to niezbyt przekonywująco i bardzo chaotycznie jednak z własnej praktyki wiemy, że dzięki komunikacji miejskiej można dostać się do najodleglejszych rejonów miasta. Marszrutki bardzo łatwo wyróżnić, gdyż są wymalowane na żółty kolor. Każda z nich ma określony numer oraz trasę po której się porusza. Opłatę dokonuje się w momencie opuszczenia marszrutki bezpośrednio u kierowcy. Cena za przejazd jest niewielka, wynosi jedynie 7 hrywien, więc zdecydowanie warto z miejskiego transportu korzystać. Co ciekawe, nie ma wyznaczonych miejsc do wysadzenia pasażera. Przystanki oczywiście istnieją, lecz i tak kierowca zatrzyma się tam, gdzie sobie tego zażyczycie. Podobna sytuacja jest przy zatrzymywaniu marszrutki. Wystarczy po prostu pomachać ręką i kierowca zatrzyma się nawet na najbardziej zakorkowanym skrzyżowaniu. Płatność za marszrutki w Odessie wygląda zupełnie inaczej niż na przykład we Lwowie. We Lwowie płaci się przy wejściu natomiast w Odessie przy wyjściu. 

Tekst pochodzi z książki Borysa Tynki - "Przewodnik po Odessie"