Doskonałą pamiątką i świetnym prezentem będą napoje alkoholowe produkowane przez lokalne zakłady. Największą popularnością wśród turystów cieszy się doskonała brandy Szustow oraz wina marki Chabot, wytwarzane klasyczną technologią. Wielokrotnie zdobywały one nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach. Zwolennikom słodyczy polecamy wyroby cukiernicze bardzo znanej fabryki "Liuks". W ofercie zakładu znajdziecie czekoladowe wyroby, ciasta, cukierki i ciasteczka oraz pewien niesamowity przysmak, który można spotkać tylko w Odessie, a mianowicie słoninę w czekoladzie.  

Pobyt w Odessie bez skosztowania ryby w jakiejkolwiek postaci, to według nas spore zaniedbanie. W sklepach i na bazarach możesz kupić dowolną ilość świeżych ryb oraz owoców morza.

Sprawdzoną pamiątką, kojarzącą Odessę jako portowe miasto nad morzem Czarnym, jest tzw. telniaszka, czyli koszulka lub bluza w charakterystyczne poziome biało-niebieskie paski. Kapitańska czapka będzie dopełnieniem wizerunku czarnomorskiego matrosa, czyli marynarza.

  

Na stoiskach z upominkami spotkacie przepiękne muszle, rozgwiazdy, rożnego rodzaju ozdoby i biżuterię, a także morskie perły. Lokalni rzemieślnicy mają niesamowitą inwencję twórczą. Na swoich straganach prezentują ceramiczne lub gliniane figurki, misternie pomalowane naczynia, statki w butelkach, jak również obowiązkowe magnesy oraz breloki z umieszczonymi na nich najpiękniejszymi zabytkami Odessy.

Wspaniałym prezentem i pamiątką z Odessy, stolicy humoru, będzie z pewnością zbiór anegdot oraz zwrotów w charakterystycznym odeskim żargonie. Niestety, ale są one dostępne jedynie w języku rosyjskim. Alternatywnie można zakupić t-shirt lub kubek z zabawnym hasłem lub wzorem. 

Odessa jest kurortem, co powoduje, że różnego rodzaju pamiątki w okresie turystycznym rozchodzą się błyskawicznie. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie, ale jeśli chcecie znaleźć coś naprawdę oryginalnego, to polecamy udać się na słynny plac Soborny, gdzie praktycznie wszystkie oferowane do sprzedaży pamiątki wykonane zostały ręcznie.

Odessa to część pięknego kraju ze swoimi tradycjami, kulturą i ludźmi. Każdy, kto lubi i szanuje Ukrainę oraz Ukraińców, na pewno znajdzie na stoiskach pamiątki o tematyce patriotycznej, na przykład różnego rodzaju wyszywanki oraz flagi.

Tekst pochodzi z książki Borysa Tynki - "Przewodnik po Odessie"