Jeżeli zdecydujecie się na przekroczenie granicy własnym samochodem, to przygotujcie się na kilkugodzinny czas oczekiwania. W Ukrainie jest dosyć dobrze rozwinięta sieć dróg, jednak jakość ich nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Drogi o przyzwoitych nawierzchniach są jedynie w większych miastach. Dosyć dobre nawierzchnie mają również drogi, łączące większe miasta. W samej Odessie sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu można szybko dotrzeć do głównych węzłów komunikacyjnych, lotnisk, dworców, do centrum miasta. Centrum oraz drogi dojazdowe do niego są dosyć często zakorkowane, w związku z tym zdecydowanie polecamy po centrum Odessy poruszać się pieszo lub zamienić własne auto na środek transportu publicznego lub taksówkę. W mieście znajduje się wiele hoteli z własnymi parkingami. Odnalezienie miejsca do zaparkowania samochodu w centrum nie zawsze jest prostą czynnością, a większość miejsc parkingowych jest płatna.

Jadąc do Ukrainy nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy, pamiętaj jednak o tzw. zielonej karcie oraz o tym, że brak jakiegokolwiek dokumentu, nawet, według Ciebie, zupełnie zbędnego, będzie pretekstem do nałożenia przez służbistę dodatkowego mandatu.

Bardzo popularną opcją podróży na wschód są autobusy. Między polskimi a ukraińskimi miastami uruchomionych zostało bardzo dużo połączeń autobusowych i praktycznie z każdego miasta w Polsce odchodzą autobusy polskich, ukraińskich, a ostatnio nawet czeskich przewoźników. Na szczególną uwagę zasługuje oferta przewoźnika LEO Express oferującego komfortowe przejazdy do Lwowa z Krakowa oraz Katowic. Musicie pamiętać o tym, aby zakupić bilety odpowiednio wcześniej. Ceny biletów są dosyć przystępne. 

  

Centralny dworzec autobusowy w Odessie znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Lokalizację dworca wybrano ze względu na odległość od autostrady łączącej Odessę ze stolicą Ukrainy, Kijowem. Musisz zwrócić uwagę na to, aby nie pomylić centralnego dworca autobusowego z drugim, nie mniej ważnym i dużym dworcem atobusowym, znajdującym się w pobliżu dworca kolejowego i znanego targu Priwoz.

Wybierającym się do Odessy autobusem polecamy skorzystanie z usług międzynarodowych przewoźników np. Ecolines, Eurolines. Oferują oni połączenia z Odessą praktycznie z każdego większego miasta w Polsce.

Dla turystów, którzy chcą szybko i komfortowo dostać się do Odessy, proponujemy skorzystanie z połączeń lotniczych. W Odessie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, który przyjmuje loty z różnych zakątków naszej planety. Międzynarodowe lotnisko w Odessie położone jest na zachodnich obrzeżach miasta, z wygodnym węzłem transportowym, a jego historia sięga 1924 roku. Budowa pierwszego terminala została zakończona w 1961 roku. W 2017 roku oddano do użytku drugi terminal, powiększając dzięki temu siatkę połączeń zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Codziennie do Odessy kursują samoloty z Kijowa, Mińska, Stambułu, Tel-Awiwu, Sharm El Sheikh. Regularne, bezpośrednie loty z Warszawy do Odessy oferują polskie linie lotnicze LOT Polish Airlines. Loty do Lwowa i Kijowa obsługują również linie lotnicze Ryanair oraz Wizzair. Ryanair planuje w 2019 roku uruchomić bezpośrednie połączenia do Odessy z Krakowa, Poznania, Katowic oraz Wrocławia. Ponadto loty odbywają się m. in. z Batumi, Wiednia, Pragi, Erywania, Dubaju, Monachium, Tbilisi, Tallinna, Antalyi i wielu innych. Ostatnio pojawiło się również połączenie z Krakowem, dzięki ukraińskiemu przewoźnikowi Ukraine International Airlines. Niestety, na chwilę obecną nie jest to połączenie bezpośrednie. Przesiadka odbywa się na lotnisku w Kijowie. Latem i zimą harmonogram lotów zmienia się w zależności od intensywności ruchu turystycznego. Mogą pojawiać się dodatkowe loty poszczególnych przewoźników. Z odeskim lotniskiem współpracują m. in. linie lotnicze UIA, Turkish Airlines, AeroJet, Austrian Airlines, Azur Air, Belavia, Ellinair, Flydubai, Georgian Airways, Lufthansa, Onur Air, Yanair.

Z lotniska do centrum miasta dojedziesz marszrutką numer 117 lub trolejbusem numer 14. Cena przejazdu to odpowiednio 7 i 5 hrywien.

  

Coraz więcej osób korzysta z połączeń kolejowych z Ukrainą tym bardziej, że podróż na Ukrainę pociągiem stanowi kwintesencję całego wyjazdu. Istnieje możliwość dojazdu do Ukrainy pociągiem jadącym bezpośrednio z Polski np. z Przemyśla lub Warszawy. Pociąg to w tej chwili chyba najbardziej popularny i wygodny sposób dotarcia do Odessy. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskimi kolejami układa się bardzo dobrze i coraz częściej pojawiają się nowe połączenia. Kontrola graniczna odbywa się w pociągu, w czasie jazdy.

Całkiem niedawno zostało uruchomione bezpośrednie, codzienne połączenie Przemyśl — Odessa, a dodatkowo, dwa razy dziennie, kursuje pociąg relacji Przemyśl — Kijów, z przystankiem we Lwowie. Pociąg ten cieszy się ogromną popularnością. Pamiętajcie o tym, że godziny odjazdów i przyjazdów pociągów podane są według lokalnego czasu i mogą się zmieniać. Ceny za przejazd są uzależnione od kursu euro.

Bardzo wygodnym i niedrogim wariantem dojazdu do Przemyśla jest skorzystanie z usług przewoźników autobusowych Neobus oraz Flixbus. Neobus oferuje również połączenia do Medyki. Aby dostać się z Przemyśla do Lwowa, czeka Was kilka przesiadek oraz spacer z bagażami przez przejście graniczne, ale zaoszczędzone środki materialne powinny zrekompensować te chwilowe niewygody.

Pociągi w Ukrainie są bardzo punktualne, co może dziwić wielu podróżnych, którzy spotkali się po raz pierwszy z komunikacyjnym chaosem, jaki panuje np. we Lwowie. Niemniej jednak organizacja kolei ukraińskich jest na bardzo wysokim poziomie, jednak trochę gorzej wygląda sytuacja z taborem. Bardzo istotną informacją jest również to, że sprzedaż biletów rozpoczyna się 45 dni przed odjazdem pociągu, a bilety na popularne kierunki np. do Odessy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego warto pomysleć o zakupie biletów odpowiednio wcześniej.

Na pociąg relacji Lwów — Odessa możesz zakupić bilety do trzech rodzajów wagonów sypialnych. Wszystko zależy, oczywiście, od zawartości kieszeni oraz indywidualnego podejścia, gdyż przejazd w tańszym wagonie typu "płackart" może być dużo weselszy, niż przejazd droższym "kupejnym" lub "luksem". Bilety "płackart" sprzedają się oczywiście w piewszej kolejności, gdyż ich cena jest stosunkowo niewielka, pamiętajcie jednak o tym, że w wagonie płackartnym, który jest bezprzedziałowy, raczej nie będziecie mogli liczyć na intymność i spokój, a na poranną toaletę lepiej wybrać się wcześniej, przed pozostałymi podróżnymi. 50 osób korzystających przez całą noc z dwóch dostępnych toalet nie zawsze jest w stanie utrzymać w nich idealny porządek. Toalety przed każdym większym miastem, przez które pociąg przejeżdża lub zatrzymuje się, są zamykane w celach sanitarnych przez tzw. prowodnika, który oprócz tego, że przyniesie Ci wieczorem zapakowaną w folię czystą pościel, to zaproponuje również kawę lub herbatę, a także inne napoje. Pobudka zazwyczaj następuje godzinę przed rozkładowym przyjazdem do celu podróży.

  

Cena miejsca w wagonie typu płackart wynosi od 150 do 190 hrywien. Miejsca w kupejnych wagonach są droższe. Cena miejsca to przedział od 300 do 600 hrywien. Przedziały w kupejnych wagonach są czteroosobowe, zamykane. Najdroższe miejsca są w przedziałach "luks". Kosztują od 600 do 1500 hrywien. Przedziały są dwuosobowe, jednak nie każdy skład posiada wagony z takimi przedziałami.

W Przemyślu istnieje możliwość dostania się na piesze polsko ukraińskie przejście graniczne, korzystając z przejazdu jednym z busów, które stoją w pobliżu dworca PKS. Bus jedzie do Medyki kilkanaście minut. Granicę przekroczycie zazwyczaj w pół godziny i już jesteście po drugiej stronie granicy, w miejscowości Szegini. Pamiętajcie, że na terenie Ukrainy musicie przesunąć wskazówki zegarka o godzinę do przodu. Po przekroczeniu granicy możecie być dosyć często nagabywani przez kierowców, oferujących przewóz do Lwowa. Oferta ta jest oczywiście droższa od tzw. marszrutki. Musicie pamiętać o tym, że marszrutka do Lwowa odjedzie o wyznaczonej godzinie, natomiast przewoźnik, z którego usług zdecydowaliście się skorzystać, aby przejazd stał się dla niego opłacalny, musi zebrać odpowiednią liczbę pasażerów, co może opóźnić odjazd. Cena przejazdu marszrutką na trasie Szegini — Lwów wynosi około 50 hrywien. Bilet można zakupić u kierowcy pojazdu lub w kasie znajdującej się przy przystanku.

We Lwowie znajdziecie się po około dwóch godzinach jazdy. Na chwilę obecną większość marszrutek jadących z granicy do Lwowa zatrzymuje się na dworcu zachodnim, leżącym na przedmieściach miasta, tak więc na główny dworzec kolejowy musicie dostać się jeszcze jedną marszrutką.

Polecamy zdecydowanie przyjazd do Lwowa w godzinach porannych, dzięki czemu będziecie mieli możliwość wykorzystania wolnego czasu na spacer po tym cudownym mieście. Bagaże możecie pozostawić w dworcowej przechowalni bagażu. Potem pozostaje Wam tylko dotarcie wieczorem na dworzec, pobranie bagażu z przechowalni, zajęcie miejsca w przedziale, podróż, a następnie, poranny przyjazd do Odessy…

Tekst pochodzi z książki Borysa Tynki - "Przewodnik po Odessie"